AGE PROTEOM

PRŮLOMOVÝ OBJEV

Profesor Miroslav Radman strávil poslední dekády zkoumáním příčin chorob spojených se stárnutím, jak jsou třeba Alzheimerova a Parkinsonova choroba a odhalil zásadní roli proteomu – souboru všech proteinů v živých organismech a zároveň jejich druhou nejdůležitější složkou jejich těl. Dlouhověkost buněk nezávisí na integritě jejich DNA, ale na odolnosti jejich proteomu.

NĚKTERÉ FORMY ŽIVOTA JSOU ZDÁNLIVĚ NESMRTELNÉ

Mezi živými organismy jsou takové, které jsou schopné regenerovat do nekonečna, a to i za extrémních podmínek (záření, teplota atd.); tyto mikroorganismy jsou známé jako extremofilní.

VĚDECKÝ OBJEV

Prof. Miroslav Radman a jeho tým učinili překvapivý objev: když jsou tyto mikroorganismy vystavené silnému stresu, například velmi intenzivnímu gama záření, jejich DNA je poškozené, ale jejich fyziologie zůstává nedotčena, protože je okamžitě opravena díky specializovaným proteinům: opravným enzymům. Ty zůstávají funkční, protože jsou zcela chráněny před oxidací vyvolanou ozářením.

Ochrana proteomu, nové paradigma dlouhověkosti

Nikoli tedy DNA těchto mikroorganismů, ale jejich proteom (tedy všechny jejich proteiny) je mimořádně odolný, což zajišťuje jejich přežití navzdory značnému porušení její DNA.

Studiem biologie proteomu těchto mikroorganismů, které jsou extrémně odolné vůči všem typům stresu, se profesoru Radmanovi podařilo prokázat souvislost mezi kvalitou proteomu a odolností vůči předčasnému stárnutí, přičemž stárnutí je důsledkem nahromadění mnoha vnějších nebo vnitřních stresorů.

V průběhu milionů let evoluce se přizpůsobily a optimalizovaly svou biologii tak, aby přežily a rozmnožovaly se i v podmínkách blížících se hranicím životaschopnosti. Bylo odhaleno, že tajemství jejich extrémní odolnosti nezávisí na integritě jejich DNA, ale na odolnosti jejich proteomu – souboru proteinů, zejména proteinů reparačních.

I MLÁDÍ POKOŽKY JE ZAKÓDOVÁNO V JEJÍM PROTEOMU

Kožní proteiny, které jsou klíčové pro udržení mladistvosti kůže, hrají roli, pokud jde o strukturu a funkci. Tvoří strukturu, oporu a hustotu kožní tkáně, patří mezi ně i například elastin nebo kolagen. Zajišťují také správné fungování všech životně důležitých fyziologických procesů, jako je dýchání, oprava, komunikace a likvidace odpadních látek.

Tyto proteiny, které jsou nezbytné pro buněčný život, jsou neomezené: enzymy opravující DNA, hormony, konexiny, které zprostředkovávají buněčnou komunikaci, akvaporiny, které přenášejí vodu přes různé kožní vrstvy... Všechny tyto funkce plní několik specializovaných proteinů, které se starají o zdraví a krásu pokožky.

 
 
2390
2391123902391

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem